Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

Çocuklarınız Akıllı Telefon İle Çok mu Zaman Geçiriyor?

Çocuklarınız Akıllı Telefon İle Çok mu Zaman Geçiriyor?

ÇOCUKLARINIZI SINIRLANDIRIN!

Çocukların akıllı telefonlara ve bilgisayara olan ilgisi birçok rahatsızlığı getirebileceği gibi göz sağlığına da ciddi ölçüde zarar veriyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emre Altıparmak aileleri uyarıyor.

Akıllı telefonların göz bozukluklarını artırıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak göz sağlığında dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

1454320471_ok_EMRAH_BER__L_ALTIPARMAK_320x213

Miyop (uzağı net görememe) toplumda en sık görülen kırma kusurlarından biri. Miyopinin ortaya çıkışında ailesel (genetik) faktörlerin yeri giderek daha iyi ortaya konuyor. Örneğin anne veya babası miyop olan bir çocuğun doğar doğmaz olmasa bile ilerleyen yaşla birlikte, özellikle okul çağı döneminde miyop olma ihtimalinin daha yüksek olduğu biliniyor. Buna karşın anne veya babası miyop olan çocuk ve gençlerde daha yüksek miyopi numaraları ile sıkça karşılaşılıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, ailesel yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerin de göz hastalıklarına neden olduğuna dikkat çekerek, “Günümüz dünyasında çocuklarımız zaten yoğun bir biçimde okul, ders ve proje gibi aktiviteler nedeniyle bilgisayar kullanıyor, okuyorlar. Bunu son yıllarda aynı zamanda akıllı telefonlar da eklendi. Özellikle akıllı telefonlar çocuğun gözlerini bozabiliyor, miyopiyi hızlandırabiliyor. Bu nedenle ailelerin akıllı telefon kullanan çocuklarına kullanım süresiyle ilgili sınırlamalar getirmeleri önemli.” diyor.

1454320678_EMRAH__CAN_ALTIPARMAK__2_

“Akıllı telefonlar miyopiyi tetikleyebiliyor”

Bazı çalışmalarda bir kuşaktan sonrakine daha sık miyoplaşma görüldüğü, hatta ülkedeki eğitim düzeyinin artması, sanayileşme ve teknolojik ilerlemenin yaygınlaşmasına bağlı olarak da miyopinin daha sık ortaya çıktığı gösterilmiş. Bu da miyopinin gelişmesi ile artan eğitim düzeyinin, uzayan yakın çalışma (okuma, bilgisayar) saatlerinin artmasının etkisi olabileceğini düşündürüyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak son yıllarda giderek daha yaygın kullanılan, hatta herkesin günlük hayatının parçası haline gelen akıllı telefonların da miyopinin tetiklenmesinde ve artmasında etken olabileceği uyarısında bulunarak sözlerine şöyle devam ediyor: “Günlük yaşamdaki mevcut yakın çalışma yüküne ek olarak, gözlerimizi daha da yakın bir faaliyete zorlayan bu cihazlar, genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 cm.den daha da yakında tutuluyor, sıklıkla da daha küçük cisimleri görmek için bizleri zorluyor. Bu da miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde yepyeni bir risk faktörü olabiliyor. Akıllı telefon kullanıcıları sürekli cihazlarının ekranına bakınca uzak görme yetenekleri bozuluyor.”

telefon

“Çocuklarınıza teknolojik ürünlerle vakit geçirmesi için sınırlı zaman tanıyın”

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, özellikle göz numarasının aktif olarak değiştiği ve gözde “emetropizasyon” adı verilen numaranın doğal gelişim süresi içinde düzene girdiği ilk 9-18 aylık sürede bebekleri bu tür cihazlardan uzak tutmanın yararlı olacağına dikkat çekerek sözlerine şu bilgileri veriyor: “Emetropizasyonın azalarak da olsa sürdüğü ilk 8-10 yaş ve hatta sonrası döneminde de çocuklarımızı bu tür cihazlardan mümkün olduğunca belli kurallar koyarak ve süre sınırları getirerek faydalandırmak önemli olabilir. Miyop olmayan çocuğun miyoplaşma riskini bu şekilde azaltabilir, miyop olan çocuğun da numara artış hızını bu şekilde yavaşlatabiliriz.”

 

“Çocuğun dış aktivitelerle ilgilenmesi miyopi riskini azaltıyor”

Açık havada daha çok zaman geçiren çocuklarda miyopinin daha seyrek görüldüğünü ortaya koyan çalışmalar literatüre girmiş durumda. Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, özellikle görme kusurlarının aktif olarak değiştiği ilk 8-10 yaş döneminde çocukların dış aktivitelerle daha sık ilgilenmelerinin miyopi gelişim riskini azalttığını belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan 2-13 Yaş Etkinlik Kitapları Bambino Yup başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Bizi Takip Edin
En Çok Okunan Yazılar
Kokulu Sabun Şekilli Sabun Yap..

Doğum Günü Sabunları       Artık her yerde görüyorsunuzdur, kokulu mis gibi sabunları,... [Devamı]

Doğumdan Sonra Süt Gelmesi İçi..

     Çevremde sosyal medyada bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi’de bu “Doğumdan... [Devamı]

1 Haftada 2 Kilo Vermek !

AnnesininPrensi Diyette Aslında her kadın hayatında 1 kez bile olsa diyet yapmıştır. Sık sık... [Devamı]

Prensime Mektup – 6

Annesinin Prensi 1 Yaşında Canım Oğlum, Hayatımıza gireli tam 1 yıl oldu, tabi hamilelik... [Devamı]

Sonbahar’da Güneşin Tadı..

Sonbaharda güneşin tadını çıkarın Durmayın dışarı çıkın,     Son günlerde... [Devamı]

Yeni Doğan Kalça Ultrasonu Nas..

2 aylık olmadan önce yapılaması gereken bir işlemmiş, ilk başta korktum nasıl olacak küçük... [Devamı]

Bebekler İçin Pufidik Poğaca..

İşte selimin bayılarak yediği pufidik minik poğaca tarifi ; 3 su bardağı un ( yarısı tam buğday... [Devamı]

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin ..

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı Bir çok bebeğin sorunudur uyku. İlk aylarda gece ile gündüz... [Devamı]

Keçi Sütü Gerçekleri

Orgnik Keci Sütü Selim anne sütünü bıraktığından bu yana tercihim hep keçi sütü oldu. Neden... [Devamı]

Karlar Diyarı Torium Snowpark

Torium Snowpark    Hafta sonu Luna Organizasyonun düzenlendiği Karlar Diyarı “Torium... [Devamı]

Üyesiyim
Bumerang - Yazarkafe
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Kanguru
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Bebek Taşıyıcı Kanguru