Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

Mama Anne Sütüne Yakın mı ? Organik mi ?

Mama Anne Sütüne Yakın mı ? Organik mi ?

bebeklerde-biberon-çürüğü-nasıl-yapılırSon günlerde sosyal medya hesaplarında paylaşılan Organik Mama doğal olamaz vs vs gibi  konuşmalar beni çok rahatsız etti. Bu konu üzerinden gerçekten çok iyi reklam yapıp olayı çarpıtan diğer firmaları anlamıyorum. Bu kadar çok parayı bu tarz reklamlar yerine gerçekten “Anneleri eğitmek” adına harcasalar. Örneğin İç anadolu yada doğu anadolu bölgelerimizdeki Annelerimizi eğitimler verseler. İşte o zaman inanırım “İlk 6 ay sadece Anne Sütü ” dediklerine. Amaç sadece gündemde kalmak yazık !

 

“Hiç bir anne çocuğuna mama vermek istemez ilk tercihimiz sonuna kadar hep anne sütü’dür. Ama bazı durumlarda mama’ya ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte bu durumlarda bebeğimiz için en doğalını en organik mamasını arıyoruz.”

Bu konuşmaların üzerine Organik bir  mama firmasının Ürün Müdürü ile bir söyleşi yaptım, gerçekten Organik olan mama doğal olamaz mı ? yada içindeki prebiyotik oranı ?

Mother give drink her baby boy by feeding bottle

  • Anne Sütüne yakın mı, Organik mi?

 

 

Bazen anne sütüne yakın mı olmalı yoksa organik mi olmalı gibi karşılaştırmalar yapılmaktadır. Ancak anne sütüne yakın olmak ve organik olmak kıyaslanacak iki terim değildir, bu ikisini kıyaslamak elma ile armutu karşılaştırmak gibidir. Çünkü bebek beslenme ürünleri yani biberon formülleri mümkünse hem anne sütüne yakın hem de organik olmalıdır.  Bu sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için oldukça önemlidir.

indir

 

Anne sütüne yakın olması demek; içerdiği besinsel değerleri, yapısal özelikleri ve tadı açısından anne sütüne yakınlığının değerlendirilmesidir. Bir biberon formülünün tam anlamıyla Organik olması ve ilgili organik sertifikalarına sahip olması ise; yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğinin, yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçların, büyütme düzenleyicilerin, hormonların, antibiyotiklerin, koruyucuların, renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddelerinin ve kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmaması demektir. Organik gıda maddesi; tohumundan, yetiştirildiği tarladan üretim aşamasına kadar her aşamada kontrol edilip, tamamen doğal yöntemlerle üretilmelidir. Bu yüzden bebek beslenmesinde anne sütünün hiç verilemediği veya yetersiz kaldığı durumlarda, hem anne sütüne yakın hem de organik mamaların tercih edilmesi önemli bir kriterdir.

Böylece sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için çevresel toksinlere (tarım ilacı kalıntıları, hava kirliliği, su kirliliği) maruziyeti mümkün olduğunca en aza indirilmektedir.

 

 

Organik mamaların organik sertifikasını alabilmeleri için içerik maddelerinin en az %95’i organik olmalıdır. Bu olmazsa olmazdır!

 

 

Peki organik bebek mamalarında prebiyotik miktarı düşük müdür?

 

Bu soruya cevap aranırken once şunun altını çizmek gerekir. Bebek mamaları formulize edilirken prebiyotik ilavesi (FOS/GOS) zorunlu mudur?

 

Sorunun cevabı HAYIR. Böyle bir ilave zorunluluğu yoktur. Hem Avrupa Birliği Bebek Mamaları Tebliği’ne göre hem de Türkiye’deki Bebek ve Devam Formülleri Tebliği’ne göre prebiyotik ilavesi olmazsa olmaz bir kriter değildir. Ancak eklenmesi durumunda ilgili tebliğlerin belirttiği miktarlar içerisinde eklenmelidir ki; bebeklerin sağlığına uygun ve hedeflenen faydaya ulaşılabilir olsun.

Ekran Alıntısı

 

Ekran Alıntısı2

 

Avrupa Birliği Bebek Mamaları Tebliğine göre mamalarda istenilirse kullanılması gereken tavsiye edilen Prebiyotik miktarı 9:1 GOS/FOS’tur ve 100 ml’de 0.8 g içermektedir. Bu da bebek malarına % 8’lik bir ilave demektir.

 

Ekran Alıntısı3

 

Özetle hem Avrupa’da yayınlanan bebek mamaları tebliği’ne göre, hem de Türkiye’de yayınlanan Bebek ve Devam Formülleri Tebliğ’ne göre prebiyotiklerin bebek mamalarına dışarıdan ilave edilmesi bir zorunluluk değildir. İlave edilmesi durumunda tebliğ’de belirtilen oranlarda olmalıdır, bu da yukarıda belirtildiği gibi ortalama %8’e tekabül eder. Yanlız organik bebek mamaları tüketildiğinde bebek ihtiyaç duyduğu ve flora gelişimini destekleyecek prebiyotik karışımını alamaz söylemleri pek gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir durumun söz konusu olabilmesi için bebek mamalarında prebiyotik ilavesinin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de zorunlu hale getrilmesi gerekirdi. Ayrıca unutulmamalıdır ki; memeli hayvanlarının sütlerinin doğal içeriğinde de oligosakkaritler yer almaktadır.

 

LÜTFEN BU KONUDA İNSANLARI DOĞRU BİLGİLENDİRELİM VE BU KONUYU PAZARLAMA TAKTİĞİ OLARAK KULLANMAYALIM!!!

Bir önceki yazımız olan Kanguruda Dışa Dönük Bebek Taşınır mı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Bizi Takip Edin
En Çok Okunan Yazılar
Kokulu Sabun Şekilli Sabun Yap..

Doğum Günü Sabunları       Artık her yerde görüyorsunuzdur, kokulu mis gibi sabunları,... [Devamı]

Doğumdan Sonra Süt Gelmesi İçi..

     Çevremde sosyal medyada bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi’de bu “Doğumdan... [Devamı]

1 Haftada 2 Kilo Vermek !

AnnesininPrensi Diyette Aslında her kadın hayatında 1 kez bile olsa diyet yapmıştır. Sık sık... [Devamı]

Prensime Mektup – 6

Annesinin Prensi 1 Yaşında Canım Oğlum, Hayatımıza gireli tam 1 yıl oldu, tabi hamilelik... [Devamı]

Sonbahar’da Güneşin Tadı..

Sonbaharda güneşin tadını çıkarın Durmayın dışarı çıkın,     Son günlerde... [Devamı]

Yeni Doğan Kalça Ultrasonu Nas..

2 aylık olmadan önce yapılaması gereken bir işlemmiş, ilk başta korktum nasıl olacak küçük... [Devamı]

Bebekler İçin Pufidik Poğaca..

İşte selimin bayılarak yediği pufidik minik poğaca tarifi ; 3 su bardağı un ( yarısı tam buğday... [Devamı]

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin ..

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı Bir çok bebeğin sorunudur uyku. İlk aylarda gece ile gündüz... [Devamı]

Keçi Sütü Gerçekleri

Orgnik Keci Sütü Selim anne sütünü bıraktığından bu yana tercihim hep keçi sütü oldu. Neden... [Devamı]

Karlar Diyarı Torium Snowpark

Torium Snowpark    Hafta sonu Luna Organizasyonun düzenlendiği Karlar Diyarı “Torium... [Devamı]

Üyesiyim
Bumerang - Yazarkafe
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Kanguru
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Bebek Taşıyıcı Kanguru