Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

Çocuklarda ishal tanımı yetişkinlerden farklıdır. Çocukların kakaları yiyeceklerle doğrudan ilişkili olabilmekte ve günlük değişiklikler göstermektedir.Eğer kaka her zamankinden miktar olarak fazla, kıvam olarak daha sulu ve rengi değişikse ishal teşhisi konulabilir. İshale kusma ve ateş eşlik edebilir. Özellikle kusmanın’da eşlik ettiği ishallerde, sıvı alımı zor olacağından bu bebeklerde daha yakından izlenmelidir. Ateş ve kusma, doktorun kontrol etmesi gereken bulgulardır. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidip tetkiklerin yapılması aşırı sıvı kaybı durumunda ise doktor kontrolünde hastanede yatış yapılabilmektedir.

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

İshallerde tedavi gayta tahliline göre yapılır. Doktorunuz probiyotik içeren gıdalar önerebilir. Antibiyotik ve diğer ilaçların, uygun tetkiklerle kontrol edilmeden kullanılmaması gerekir. İshal kesici olarak nitelendirilen bazı ilaçların ise çocuklarda kullanılması ölümcül sonuçlara yol açabilir.

İshal durumunda beslenmeye ve anne sütüne devam edilmeli mutlaka su alımına dikkat edilmelidir. Çok şekerli ve yağlı yiyeceklerin kısıtlandığı ishallerde gıda alımında kısıtlamaya gidilmemeli, ancak ishal uzun ve şiddetli ise daha yoğun ve kısıtlı bir diyet uygulamasına geçilmelidir. Muz, ayran, havuç suyu, patates püresi ve pilav gibi gıdalar çocukların yaşına/alerji durumuna göre verilebilir.

rota_virus

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

Rota Virüsü Enfeksiyonu;

Rota virüsü çocuklarda ateş, ishal ve kusmaya neden olabilen bir virüstür. Çocuklar 4-5 yaşına gelene kadar Rota virüsü enfeksiyonunu toplamda birkaç kez geçirebilir.

İlk geçirilen rota virüsü enfeksiyonu, hızlı sıvı kaybı yapabilmesi ve beslenme dengesini bozabilmesi nedeniyle özellikle küçük yaş çocuklarda risk taşımaktadır. 1 yaşın altında enfeksiyona yakalanan çocukların hastaneye yatış oranı yüksektir.

İlk enfeskiyondan sonrakiler daha hafif atlatılır. Bazen hiçbir belirti ve bulgu vermeden geçebilir. Rota virüsü aşısının kullanılmasıyla birlikte hastaneye yatma oranı azalmıştır. Aşı hastalıkların daha hafif geçirilmesini sağlayabilir ama rota virüsü enfeksiyonu geçirmekten tamamen korumaz.

rota-virusu

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

Not: Buraya kadar olan bölüm Uzm.Dr.Cengizhan Elmas / Prof.Dr.A Murat Tuncerin Bebeğimi Büyütürken adlı kitabından alıntı yapılmıştır.

Selim rota aşısını yapılmasına rağmen doktorlarında dediği gibi hastalığı hafif şekilde atlattı. 3 gün kusma ve hastanede sıvı takviyesi ile. İlk günlerde anlamadık, çünkü ateş yok, ishal yok… Sadece üşüttü zannettik ancak kusma devam edip su bile içemez hale gelince, hastaneye yattık. Hastanede yattığımız süre boyunca ishal yada ateş olmadı, gayta testi ile teşhis konuldu. “Rota”

İshaller ve Rota Virüsü Enfeksiyonu

Selim

5 günde tamamen atlattık normal hayatımıza döndük. Ama sizde benim yanıldığım gibi yanılmayın. Rota virüsü demek, ishal yada ateş yapacak diye bir gerçeği yok. Selim aşı olduğu için bu durumu sadece kusma ile atlattı. Lütfen bu anlamda duyarlı olun ve çocuğunuza aşısını yaptırın. Yaptırmayanlar yüzünden bu virüs ortalıkta daha sık dolaşmaya neden olacak.

Bir önceki yazımız olan Domuz Gribi Nedir? H1N1 Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Bizi Takip Edin
En Çok Okunan Yazılar
Kokulu Sabun Şekilli Sabun Yap..

Doğum Günü Sabunları       Artık her yerde görüyorsunuzdur, kokulu mis gibi sabunları,... [Devamı]

Doğumdan Sonra Süt Gelmesi İçi..

     Çevremde sosyal medyada bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi’de bu “Doğumdan... [Devamı]

1 Haftada 2 Kilo Vermek !

AnnesininPrensi Diyette Aslında her kadın hayatında 1 kez bile olsa diyet yapmıştır. Sık sık... [Devamı]

Prensime Mektup – 6

Annesinin Prensi 1 Yaşında Canım Oğlum, Hayatımıza gireli tam 1 yıl oldu, tabi hamilelik... [Devamı]

Sonbahar’da Güneşin Tadı..

Sonbaharda güneşin tadını çıkarın Durmayın dışarı çıkın,     Son günlerde... [Devamı]

Yeni Doğan Kalça Ultrasonu Nas..

2 aylık olmadan önce yapılaması gereken bir işlemmiş, ilk başta korktum nasıl olacak küçük... [Devamı]

Bebekler İçin Pufidik Poğaca..

İşte selimin bayılarak yediği pufidik minik poğaca tarifi ; 3 su bardağı un ( yarısı tam buğday... [Devamı]

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin ..

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı Bir çok bebeğin sorunudur uyku. İlk aylarda gece ile gündüz... [Devamı]

Keçi Sütü Gerçekleri

Orgnik Keci Sütü Selim anne sütünü bıraktığından bu yana tercihim hep keçi sütü oldu. Neden... [Devamı]

Karlar Diyarı Torium Snowpark

Torium Snowpark    Hafta sonu Luna Organizasyonun düzenlendiği Karlar Diyarı “Torium... [Devamı]

Üyesiyim
Bumerang - Yazarkafe
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Kanguru
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Bebek Taşıyıcı Kanguru