Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

Paraben Nedir? Kanser Yapar mı?

Paraben Nedir? Kanser Yapar mı?

Farkında mısınız, etrafımızda kanser hastaları ne kadar çoğaldı. Yediklerimiz, içtiklerimiz, soluduğumuz hava çevre koşulları, buna her şey etken…

Önümüz arkamız her şeyin kimyasal olduğunu bu yıllarda mümkün olduğunca kimyasaldan uzak durmaya çalışıyorum. Evime seçtiğim deterjandan kullandığımız kremlere makyaj malzemelerine kadar özenle seçiyorum.

Paraben, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, bronzlaşma kremi, makyaj malzemeleri, güneş koruyucusu ve diş macununda bulunur.[1] 

3322_paraben-free-lotion-1

Koruyucu madde olarak etkisi, düşük maliyeti ve doğal seçeneklerden greyfurt tohum özünün etkisizliği[2] parabenin uzun bir süredir yaygınca kullanılmasının nedenleridir.

1980’lerde yapılan bir çalışma parabenlerin 13 bin üzerinde kozmetik üründe bulunduğu tespit edilmiştir. Vücudumuzun %60’nı oluşturan , en büyük organımızın cildimizdir. Şimdi bir düşünün ne kadar çok parabene maruz kalıyoruz?

Meme kanserine yakalananların tümörlerinde doku başına 20 nanogram paraben tespit edilmiştir.[3] Parabenler ayrıca östojeni taklit eden madde olarak bilinir.

images (1)

Paraben İçerikli Gebelik Sürecinde Kullanmak?

Amerikan Çevresel Koruma Örgütü (EPA) tarafından parapenlerin östrojenik etkisini açıkladı;

93936837885be6103e1511a8b607c4c7

 

Yapılan çalışmalarda gebelik sürecinde deney hayvanlarının bazı parabenlere maruz kalması insanlarda görülen “otizme benzer, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren rahatsızlığa neden olduğu görülmüştür. Araştırmalara göre ergenlik döneminde hayvanlara yüksek dozda paraben verilmesi, üreme organlarını etkilediği gözlenmiştir.

Paraben Kanser Yapar mı?

Paraben östrojen hormonunu taklit edebildiği ve vücudumuzdaki hormondan daha hızlı yayıldığı için göğüs kanseri yapabilme ihtimali olduğu söylenmektedir. Ancak kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

1000_F_23802381_mIqxWRpA1vAeMnjcsCjNaN5u8PRiLyKy

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ise farelerde kanser olayı gözlenmiştir. FDA ( Dünya Sağlık Örgütü) piyasada ki ilaç ve kozmetikte kullanılan miktarın çok az olduğunu ve insan sağlığını tehdit etmediğini söylüyor ama aksini ispatlayabileceği bir kanıtı da yok açıkçası.

Bunu şöyle düşünün FDA “Paraben Kanser Yapar” derse bu tüm Dünya’da büyük bir kaos oluşturur. İnsanlar kozmetik ve ilaç firmalarına davalar açabilir, paraben ham maddesini üreten firma batar, tün Dünyadaki parabenli ürünler yok edilmek için toplatılır, paraben yerine kullanılacak olan hammadde’nin fiyatı birden çok ama çok yükselir. Sonuçta arz talep meselesi. Sizce FDA “Kanser Yapar” der mi?

images (2)

Peki Dünyada Paraben Kullanımı Ve Yasaklı Olduğu Ülkeler

2009 yılında Danimarka’da Çevre Koruma Ajansı 3 Yaş altı çocukların endokrin bozucu maddelerden etkinelnmesi sonucunda yaptığı çalışmayla losyon ve güneş koruyucu ürünlerin içinde bulunan proply ve buylparabenler’in küçük çocuklarda gelişimi tehdit edebileceği sonucuna vardı. Bu çok önemli bir açıklama…

15 Mart 2011 tarihinde Danimarka, özellikle proply ve buylparabenleri yasakladı. 

babies-no-paraben

Logo_Parabeni_Free

Danimarka, Avrupa Komisyonunda benze bir yasağı başlatmayı ve üye ülkelerin bu yasağı desteklemesini şiddetle tavsiye etti. Fransa’da ise kozmetik ürünlerde paraben kullanımının yasaklanması ve ürünleriden çıkarılması için çalışmaları sürüyor.

Amerika ve Japonya’da yasak değil ancak bazı ürünlerde tüketicilerin yoğun talepleri doğrultusunda parabenlerden uzaklaşmaya ve parabensiz koruyucular kullanmaya yöneliyor.

Aldığınız ürünlerin içeriğini mutlaka kontrol edin, özellikle hamile yada emziriyorsanız. Çocuklarınız için mutlaka paraben içermeyen organik ürünler seçiniz, en azından 3 yaşına kadar.

paraben410 Erisan

Uluslararası sertifikalandırma kuruluşları ECOCERT ve CosmeBio, kozmetiklerde paraben kullanılması durumunda Organik ürün sertifikası vermiyor.

logo_ecocert Cosmebio Logo_Parabeni_Free

Aslında hiçbir klinik veri kanser yapar yada tehlikeli demiyor ama aksinide söylemiyor, bir çok bilim adamına göre kanser yapıcı özelliği çok ve bu yüzden insan hayatına ve sağlığına değer veren ülkelerde yasak.

Lütfen özellikle günlük kullandığınız, kremler, şampuanlar, güneş kremleri ve koltuk altı roll on kullanırken daha dikkatli olalım, sadece sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için.

Şimdi seçin sizin….

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Bizi Takip Edin
En Çok Okunan Yazılar
Kokulu Sabun Şekilli Sabun Yap..

Doğum Günü Sabunları       Artık her yerde görüyorsunuzdur, kokulu mis gibi sabunları,... [Devamı]

Doğumdan Sonra Süt Gelmesi İçi..

     Çevremde sosyal medyada bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi’de bu “Doğumdan... [Devamı]

1 Haftada 2 Kilo Vermek !

AnnesininPrensi Diyette Aslında her kadın hayatında 1 kez bile olsa diyet yapmıştır. Sık sık... [Devamı]

Prensime Mektup – 6

Annesinin Prensi 1 Yaşında Canım Oğlum, Hayatımıza gireli tam 1 yıl oldu, tabi hamilelik... [Devamı]

Sonbahar’da Güneşin Tadı..

Sonbaharda güneşin tadını çıkarın Durmayın dışarı çıkın,     Son günlerde... [Devamı]

Yeni Doğan Kalça Ultrasonu Nas..

2 aylık olmadan önce yapılaması gereken bir işlemmiş, ilk başta korktum nasıl olacak küçük... [Devamı]

Bebekler İçin Pufidik Poğaca..

İşte selimin bayılarak yediği pufidik minik poğaca tarifi ; 3 su bardağı un ( yarısı tam buğday... [Devamı]

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin ..

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı Bir çok bebeğin sorunudur uyku. İlk aylarda gece ile gündüz... [Devamı]

Keçi Sütü Gerçekleri

Orgnik Keci Sütü Selim anne sütünü bıraktığından bu yana tercihim hep keçi sütü oldu. Neden... [Devamı]

Karlar Diyarı Torium Snowpark

Torium Snowpark    Hafta sonu Luna Organizasyonun düzenlendiği Karlar Diyarı “Torium... [Devamı]

Üyesiyim
Bumerang - Yazarkafe
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Kanguru
CatBirdBaby 4 Pozisyonlu Bebek Taşıyıcı Kanguru